Bare seks dager etter den aller første forelesningen ved NTH, ble det stiftet et studentersamfund i Trondheim. Høyskolen og Samfundet fyller begge 100 år i år. Her er historien om hvordan Samfundet ble stiftet.
Høsten 1910 var Trondheim i festrus. Byen hadde fått en ny høyskole, og i avisene kunne man se bilder av byens borgere som stod i kø for å kjøpe seg flosshatter.
Torsdag 15. september møttes studentene for første gang i Høyskolens festsal (som senere også skulle bli studentenes samfundslokale) til immatrikulering og samtidig feire Høyskolens offisielle åpning. Midt mot talerstolen satt H. M. Kongen, og ved hans side daværende statsminister Konow. Stortingsrepresentanter, amtmenn, medlemmer av syvende juni-regjeringen, universitetsrektor, biskop og andre storheter var tilstede.
Kongen åpnet skolen med følgende ord:
Efter mange års forberedelser og med store offer har statsmaktene besluttet å gi landets ungdom adgang til en høiere teknisk utdannelse på den tekniske videnskaps område. På grunnlag herav har det reist seg et nytt læresete her i Trondhjem, hvortil vi knytter de største forhåpninger om en rik fremgang på teknikkens og industriens mangeartede områder. Med ønsket om at vi må se disse forhåpninger opfylt, og at det ikke bare må bli en ny høiskole, men et nytt blomstrende liv og en rikdomskilde for byen og landet, erklærer jeg herved Norges tekniske Høiskole åpnet.
Deretter fulgte en rekke hilsener, og studentene av det første kull kom frem for å trykke rektor Sem Sæland i hånden som akademiske borgere. Etter immatrikuleringen gikk alle til store fester.
Alle, så nær som studentene; de hadde ennå ikke noe Studentersamfund!
Én uke etter åpningsfesten, og bare fire dager etter den aller første forelesning, 22. september 1910, ble studentene møtt med følgende lille oppslag på høyskolen:

Presis klokken fire lørdag 24. september kom studentene sammen i auditoriet som de bare seks dager tidligere hadde hatt sin første forelesning i. Per Alsgaard, som var først i den alfabetiske rekken, reiste seg og foreslo at Åge Falck-Ytter som hadde innkalt til møte, skulle velges som dirigent. Hvilket han ble ved akklamasjon. Forbausende nok, kunne Falck-Ytter allerede denne dagen lese opp hilsningstelegrammer fra Det Norske Studentersamfund og Trondhjem tekniske elevforening.
Denne førte lørdagen i Samfundets historie ble det diskutert langt og bredt om hvorvidt Samfundet skulle være åpent for alle akademikere eller bare for NTHs studenter. Noen beslutning ble ikke fattet, men det ble nedsatt en lovkomité som fikk i oppdrag å fremlegge sitt lovforslag førstkommende lørdag, 1. oktober.
Etter dette er det all mulig grunn til å hevde at Studentersamfundet ble stiftet lørdag 24. september 1910, men som vi vet feirer vi den dag i dag 1. oktober som vår stiftelsesdag. Grunnen skulle være at Samfundets to festdager immatrikuleringsdagen (som dengang var fastsatt til å være 1. september) og stiftelsesdagen ikke skulle komme for tett på hverandre. Da lovene endelig ble vedtatt på det tredje møtet 8. oktober, ble dermed Samfundets stiftelsesdag vedtatt å være 1. oktober, selv om denne dagen hverken var den første møtedagen, eller dagen da vedtektene ble formelt satt ned.
(Kilde: «Studentersamfundet i Trondhjem gjennom 25 år» Brochmann 1935)
Trykk på
for å rapportere innlegg.
| Kode | Resultat |
|---|---|
| _Kursiv tekst_ | Kursiv tekst |
| **Fet skrift** | Fet skrift |
| > Sitert tekst | Sitert tekst |
| [Lenke](http://www.samfundet.no) | Lenke |
| [youtube](http://www.youtube.com/watch?v=CjOQ9r35uiU) | Viser et youtube filmklipp |
|
* Punkt 1 * Punkt 2 |
|
| (Dette gjelder kun for innleggsfeltet.) | |
| Formateringskonverter | |
Pass på at du har lest og at du opprettholder bloggens regler.